SpaceX’ in Kurucusu Elon Musk : Mars’ a Gidiyoruz!

SpaceX’ in Kurucusu Elon Musk : Mars’ a Gidiyoruz!

SpaceX’ in Kurucusu Elon Musk : Mars’ a Gidiyoruz!

Dünya nüfusu arttıkça, yeni ihtiyaçlar karşımıza çıkıyor. En basitinden Dünya’ nın bu dönem yaşadığı COVİD-19 salgını gibi daha bir çok sorunla karşılaşıyoruz. İnsanoğlunun yeni keşfettiği her şey yarar sağlarken beraberinde yeni zararlı olanlarıda getiriyor. Nüfus arttıkça salgınların sıklaşacağı ve biyolojik sıkıntıların çıkabiliceği öngörülürken kuyruklu yıldız çarpması veya asteroid çarpması gibi seçenekleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Durum bunu gösterdiği için insanlığın Dünya dışında farklı bir yaşam alanı araması da oldukça doğal. SpaceX bu kapsamda 2026′ ya kadar Mars’ a insan gönderme ve orada yerleşim yerleri kuracağını açıklamıştı.

Peki Bu Bize Ne Kadara Patlayacak?
Peki Bu Bize Ne Kadara Patlayacak?

SpaceX ‘in CEO’ su Elon Musk fiyatlarn ilk başta 500 Bin Dolar olacağını zamanla ise 100 Bin Doların altına düşeceğini açıkladı. Dönüş mü? Dönüş ise ücretsiz olacak.

Musk: Mars’a gitme ihtimalim yüzde 70
Geçtiğimiz kasım ayında, Elon Musk katıldığı bir programda Mars’a taşınma ihtimalinin yüzde 70 olduğunu ancak yolculuk sürecinde ölüm riskinin de yüksek olduğunu söylemişti.
Musk, bu yolculuğun önümüzdeki 7 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini belirterek Kızıl gezegene taşınmayı umduğunu ve geri dönüşün de garanti edilemeyeceğini dile getirdi.

Bir diğer soru ise Mars’ ta neler yetiştirilebileceğiydi. Bununla ilgiliyse 2017′ de başlayan araştırmalarda şuana kadar 45 farklı bitki test edildi. Mars’ ta zararlı ultraviyole ışınlar engellendikten sonra seralarda domates, fasulye, baklagiller, mısır ya da diğer kök bitkiler yetiştirmek  çok zor hatta imkansız gibi görünüyor. Bunlara havuç ve patatesi de eklemek gerek, ancak tatlı patates normal patatese göre biraz güven veriyor. Bunların dışındaysa karahindiba, küçük saksı bitkileri, marul, roka, ıspanak, börülce, sarımsak, lahana ve soğanı Mars’ta yetiştirebileceğiz gibi görünüyor.

 

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir