Nedir Bu Çılgın Starlink?

Nedir Bu Çılgın Starlink?

Nedir Bu Çılgın Starlink?

Tesla ve SpaceX’ in Kurucusu olan Elon Musk dünyanın her yerine, şaka yapmıyoruz okyanustan çöllere kadar her yerde şuan ki internetin iki katı hızında bir kablosuz internet ağı projesi olduğunu ve bunun için kolları sıvadığını söylemişti. Güney Afrikalı girişimci Dünya yörüngesine 42.000 uydu göndererek bu olağanüstü projeyi hayata geçireceğini söyledi. SpaceX uydu-internet önerisi ilk kez SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından Ocak 2015’te duyuruldu. Musk, Seattle’da yaptığı konuşmada, 4 bin adet alçak yörünge uydusunun fırlatılması için resmî yazışmaların başlatıldığını açıklamıştı.

Amacı Ne Bu Çılgın Projenin?

Musk’ın uydu sayısıyla ilgili ilk etapta bahsettiği 12 bin sayısı daha sonra arttı. SpaceX CEO’su, sayının 30 bine çıkarılmasını talep etti ve ileride 42 bin olabileceğini söyledi. Musk, böylelikle dünya çapında 1 trilyon dolarlık internet bağlantı pazarının bir kısmını elde ederek Mars’ın kolonizasyonu planını gerçekleştirmek istiyor. Fakat bir sıkıntı var, bundan önce toplamda yanlızca 9 bin adet uydu fırlatılmıştı ve Elon Musk tek bir şirketle 40 binlerden bahsediyor. Bir özel şirket resmen devletletle yarışmaya başladı.

Projenin büyüklüğü, beraberinde bazı endişeleri de getirdi. Bazı gökbilimciler ve gökyüzü gözlemcileri, yörüngede bahsi geçen ölçekte parlak nesnelerin bulunmasının evreni gözlemlemede sorunlar yaratabileceğini düşünüyor.

Nisan 2019’da FCC, SpaceX’e yaklaşık 12.000 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi için izin vermiştir. 24 Mayıs 2019 tarihinde 60 uydu bir Falcon 9 fırlatma aracı ile yörüngeye gönderildi. Ve şuan bile her ay 60-120 arası uydu uzaya gönderiliyor. Bu günde 3-4 tane uydu göndermek demek. Bu uydular özel bir motorla çalışıyor ve krypton yakıtı kullanıyor. 2027 yılında Dünya’nın her yerinden en hızlı internete ulaşabilicez. Bugünkü kullandığımız internetlerden çok daha hesaplı olacağını söyleyen Elon Musk fiyat konusuna fazla değinmemişti. Gönderildikten sonra fiyatlar daha da aşağıya çekilebilir.

findstarlink.com adresinden ne zaman bu uyduları görebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

 

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir