Netflix’ Te Yayın Kalitesi Değişiyor!

Netflix’ Te Yayın Kalitesi Değişiyor!

Netflix’ Te Yayın Kalitesi Değişiyor!

Kısa bir sür önce COVİD-19 nedeniyle artan internet kullanımı yüzünden yayın kalitesini düşürme kararı alan Netflix, ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girdiğinde bit rate değerlerini kademeli olarak yükselteceğini ve yayın kalitesini arttıracaklarını belirtti. 

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemiz dahil olmak üzere Avrupa ve diğer kıtalarda da artan internet kullanımı internet ağlarına fazla yüklenmeye sebep olmuştu. Şuan olarak hangi ülkeler de artacağı belirtilmemiş olsa da Avrupa da bir çok ülke de yayın kalitesinin arttığını söyleyen insanlar bulunuyor.

Yapılan paylaşımlara göre şu sıralar Danimarka, Almanya, Norveç gibi ülkelerde akış kalitesinin yeniden 4K’ya çıktığı raporlandı. Netflix fazla yüklenme olmadığına emin olmak için her fırsatta kademeli olarak arttıracağını duyurdu. Netflix, konuyla ilgili olarak “Kapasitenin artırılmasına yardımcı olmak için internet sağlayıcılarla birlikte çalıştığımızı lütfen unutmayın. Sadece son 1 ayda, normal kapasitenin 4 katını ekledik. Koşullar iyileştikçe bu sınırlamaları tamamen kaldıracağız” şeklinde açıklama yaptı.

Başka Hangi Şirketler Yayın Kalitesini Düşürdü?

Mayıs ayında çoğu ülke koronavirüs önlemlerinde katı kurallar ve giriş çıkış yasağı koydu. İnsanlar evden çıkmayınca internete sarıyor haliyle. Bu durum da Apple, Amazon, Youtube gibi şirketler başta olmak üzere yayın kalitesini düşürerek herkesin internet kullanmasına yardımcı olmak için adım attı. Netfix önümüzdeki süreçte olaylar ters gitmediği sürece akış kalitesinin yeniden 4K’ya çıkarılacağını belirtti. Şirketin şu an Türkiye’de sunduğu yayın kalitesi de çok düşük değil.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir