Son 20 Yılın En İyi 5 Türk Filmi!

Son 20 Yılın En İyi 5 Türk Filmi!

Son 20 Yılın En İyi 5 Türk Filmi!

Sinema sektörünü anne babalarımızdan bile duyuyoruz, köyde ki tek televizyon olan aileden hafta da bir gün gidip dizi veya film izlemek gibi. Şimdilerdeyse bu çok daha kolay, hemen hemen her evde televizyon veya bilgisayar var olmayanlar da telefondan bile izleyebiliyor artık. Hep yabancı filmleri konuştuk bugüne kadar bakalım biz neler yapmışız sinema sektöründe.

Size son 20 yılın en iyi 5 filmini listeledik, bakalım neler varmış bu listede.

5- 7. Koğuştaki Mucize

Yayınlandığı 2019 tarihinden beri başarılı bir yol çizen film 1989 yılın da küçük bir kızın ölümünden sorumlu tutulan Memo’ nun adalet arayışını konu alıyor. Aldığı idam cezasından kurtulmak için bir mucize beklemektedir.

Yayın Tarihi: 2019
Tür: Dram
IMDb: 8,3
Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal

4- Bizim İçin Şampiyon

Gerçek bir hikayeden alıntı olan film efsanevi yarış atı Bold Pilot’un sayesinde tanışan jokey Halis Karataş ve Begüm Atman’ın yaşamış olduğu büyük aşkın hikayesini konu alıyor.

Yayın Tarihi: 2018
Tür: Biyografi, Romantik, Dram
IMDb: 8,4
Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan

3- Ayla

Kore Savaşı’ nda yaşanmış gerçek bir olaydan yapılmış bu başyapıt izleyenlerin neredeyse hepsini ağlattı. Süleyman Astsubay gittiği Kore’ de savaşın ortasında kalan küçük kızı yanına alıp adını Ayla koymasıyla başladı her şey. Türk ordusunun yanında vakit geçiren Ayla savaş bittiğinde Süleyman Astsubayla gelmek ister ama onu götüremez. Ne olursa olsun bir gün buluşacaklarına söz veren ikili gerçek hayatta da bir gün buluşurlar.

Yayın Tarihi: 2018
Tür: Biyografi, Romantik, Dram
IMDb: 8,4
Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan

2- Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Ülkemizin şampiyonalar da gurur kaynağı olan Naim Süleymanoğlu’ nun başarılarla dolu hayat hikayesini anlatan film listemizde ikinci sırada. Bu film için yapılan şarkıyla birlikte çıkan film onbinlerce insanı kendine hayran etti.

Yayın Tarihi: 2019
Tür: Biyografi, Dram, Spor
IMDb: 8,7
Oyuncular: Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk

1- Dağ II

Dağ 1 filminden hatırlayacağımız Oğuz ve Bekir 6 yıl sonra yaşatmak için yaşadıklarını farkederek amasız bir göreve hazırlanırlar. Kuzey Irak’ ta geçen kurtarma filmi cesaret ve vatan sevgisinin en iyi örneklerini vermiş ve son 20 yılın en iyi türk filmleri listemiz de başı çekmiştir.

Yayın Tarihi: 2016
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
IMDb: 8,9
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir