İlk Defa Bir Özel Şirket Uzaya Gidiyor!

İlk Defa Bir Özel Şirket Uzaya Gidiyor!

İlk Defa Bir Özel Şirket Uzaya Gidiyor!

Günümüz de gelişen teknoloji her alanı geliştirdiği gibi belki de en çok geliştirdiği uzay alanın da dünya bir ilke tanık olacaktı. Yarın yapılması planlanan Falcon 9 uçuşu ilk defa bir özel şirketin uzaya gideceği gibi standart astronot görünüşü, uzay aracının kabini ve teknolojisi de yeni bir çağın başlangıcı niteliğin de olucak.

SpaceX CEO’ su Elon Musk diğer tüm şirketlerin de olduğu gibi bu şirketinde de bir şeyi en önde tutuyor, vizyon. Vizyonu diğer tüm şirketlerden farklı olarak resmen uzay filmlerinden fırlamış gibi bir konsepti gerçeğe dönüştürüyor. Vizyonu ileri bakarken bazı roketlerinin adının ” tenten” gibi olması da gençlerin duyduğu sempatiyi arttırıyor.

Tek Fark Vizyon Değil!

Tek fark tabi ki vizyon değil. Eskiden olduğu gibi bir astronot taşıması olmayan bir roket kırmızı halıyla uğurluyor astronotları. Uzay aracına bağlanan kapsül de kırmızı halılar ve yapısı itibariyle geleceği temsil diyor.

Eski astronot giysilerini de kenara atıp yeni nesil kıyafetler Elon Musk’ ın da söylediği gibi, oldukça havalı. Diğer astronot kıyafetlerinin tasarım olarak geri kalmış olması ve çocukların yeni kıyafetleri görünce astronot olmak isteyeceklerini belirten Musk bizce haklı.

Aynısını Tesla Cybertruck’ da da görmüştük. Farklı vizyon farklı bir yaklaşım. Diğer kamyonetlerden farklıydı maksat gerçekten bir fark yaratmaktı.

Dragon kapsülü de oldukça farklı eskiden olduğu gibi rahatsız değil aksine daha çok astronotların rahat etmelerini sağlıyor. Şimdi sadece 2 kişi götürücek kapsül zamanla 7 kişiye kadar götürebileceği söyleniyor.

Yarın yapılması beklenen uçuşu biz de sabırsızlıkla beklyoruz ancak NASA’ nın açıklamasına göre ertelenebilir. Kötü hava koşulları nedeniyle ertelenebileceği öngörülen uçuş 27 Mayıs’ tan 30 Mayıs’ a atabilir. Şuan yağmur ve fırtına oranı yarın için yüzde 40 görünüyor böyle giderse de ertelenmesi kaçınılmaz hale gelicek.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir