1700 Yıllık Masa Oyunu Bulundu!

1700 Yıllık Masa Oyunu Bulundu!

1700 Yıllık Masa Oyunu Bulundu!

İnsanoğlu en başından beri yaşama mücadelesi verse de arada sırada oyun oynamak herkes için gereklidir aslında. Biz bile kardeşimizle veya arkadaşlarımızla arada sırada oyunlar ne kadar büyüsekte oynuyoruz. En basitinden bir okey atalım diyoruz. Norveç’ te yapılan araştırmalara göre Alversund’ a bakan bir bilimsel mekan daha önce de tarihteki bazı detaylara ev sahipliği yapmış konumda.

Bulunan kazı yerinin bir ölü yakma yeri olduğunu anlayan arkeologlar buldukları çanak çömleklerin arasında son derece şaşırtıcı olan birşeyle de karşılaştı. O dönemde Norveç’ te olan bir Roma masa oyunu bulunduğunu anlayan arkeologlar oldukça şaşkındı.

Milattan önce 300′ lere yaın bir tarihte ortaya çıkan oyun bize ölen kişinin de profilini çıkartmamıza yardımcı oluyor. O dönem de eğer oyun oynamak istiyorsanız, boş zaman ve düşünme yeteneğinizin gelişmiş olması gerekiyordu. Her şeyden önceyse bir oyun sahibi olmak statü gerektiriyordu. Eğlenmek o kadar kolay değildi.

Herkes Oyun Oynayamaz!

Bergen Üniversitesi Müzesi’nden Morten Ramstad, bunun çok heyecan verici olduğunu söylerken o dönemde nadir bir parça olduğunu da eklemeden geçemedi. Alverstraumen, Kuzey ve Güney Norveç’i birbirine bağlayan bir boğaz olarak işlev görüyor. Buraya verilen ‘Nordvegen’ (Kuzey Yolu) ismi, aynı zamanda Norveç’in de ismini aldığı yer olarak biliniyor. Roma ile olan bağlantısı ise o bunlara sahip olan kişinin statü sahibi olduğuna işaret ediyor.

Zarlar Oldukça Güzel

13 sağlam ve 5 kırık oyun taşının yanı sıra neredeyse hiç bozulmamış uzun bir zar bulunuyor. Zarın üzerinde nokta çemberi formunda rakam sembolleri (0, 3, 4 ve 5) yer alıyor. Ramstad’ın aktardığına göre eski Roma’da bu oyunları oynayanlar yerel aristokratlar ya da üst sınıftan insanlardı.

9 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 4 ay önce

    Yohhammına

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir