Uzay Ticareti Resmen Başladı!

Uzay Ticareti Resmen Başladı!

Uzay Ticareti Resmen Başladı!

SpaceX’ in ilk defa bir özel şirket olarak uzaya astronot göndereceğini bir sene gecikmeli olsa da biliyorduk. Bugün Türkiye saati ile 22.22′ de gerçekleşen bu tarihe çoğumuz tanıklık ettik. Normal bir şey gibi görünse de bir girişimcinin dünyayı değiştirdiğinin en güzel kanıtını izledik.

Hep filmlerde izlediğimiz gerçek olamayacak kadar güzeldir aslında uzay yolculukları. Paypal’ ı sattıktan sonra dünyadaki en riskli sektörlere tüm parasını yatıran Elon Musk belki de bugünler için çoğu gece uyku uyumamıştır. En büyük hedefi olarak Mars’ a yolculuğu hedefleyen Musk, uzaya astronot olmayan insanları da önümüzde ki seneler de yollayacağını ve dünyamıza çok daha faydalı olacaklarını belirtmişti.

Bu son adımın aslında önemi artık tescilli bir şekil de uzaya insan gönderdiğini kanıtlaması. NASA’ nın da yardımıyla ilk adımlarını atmış bulunuyor bir bakıma. Uzaya giden Dragon kapsülü ise önceden normal bir kargo kapsülüyken en iyi şekilde donatılarak toplam da 7 kişilik bir uzay aracı haline getirildi. Bunun yapımındaysa SpaceX’ in mühendislerinin çok ama çok büyük bir rolü var.

Eskiden astronotlar geleneksel olarak NASA’ da uzaya gitmeden önceki son asfalt yolculuğunu bir uzay minibüsünde yaparlardı, uzay minibüsü derken çok da abartılı bir şey değildi. Elon Musk ise bunda da kıyafetler de yaptığı gibi çığır açtı ve Tesla’ nın Model X’ ini kullandı. Aslın da gayet güzel bir reklam da oldu diyebiliriz.

Uçuştan tam tamına 5 saat önce canlı yayına başlayan SpaceX için işler ilk belirlenen tarihte o kadar da güzel gitmemişti. Her şey planlanmışken uçuşa 17 dakika kala hava şartları nedeniyle iptal olmuştu ve yeni tarih olarak 30 Mayıs belirlenmişti. Bu sabah da hava durumu aslında pek de iyi değildi. Astronotlar Falcon 9 roketine doğru giderken yağmur yağıyor bir anda da duruyordu. Tüm gün boyunca havada ki yağmur oranı %50 olarak kaldı. Son 15 dakikaya girildiğin de herkes ciddiye binmiş artık bu uçuşun olucağını kabul etmişti.

Son 15 saniye de son bir komut geldi. ” SpaceX Manned Flight To Launch Start ” Ve kalkış gerçekleşti. Bu senenin kötü gittiğini varsayarsak güzel şeylerin de olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İŞTE O UÇUŞ!

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir