Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ nde Yeni Bir Salgın!

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ nde Yeni Bir Salgın!

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ nde Yeni Bir Salgın!

Şuan da hepimizin bildiği gibi dünya COVİD-19 belasıyla uğraşıyor. Ama çoğu insanın öngörüsü olan virüslerle olacak savaş kapımızı çalıyor olabilir. 2020 gerçekten de zor bir sene olmaya devam ederken, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkenin kuzey batısında yeni bir ebola virüsü salgını olduğunu haber verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’ nün (DSÖ) internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre Equateur eyaletinin başkenti Mbandanka’daki Wangata’ da yeni bir ebola virüsü salgını başladı. Sağlık bakanının söylediğine göre şuana kadar 6 vaka tespit edildi.

Vakalardan 4′ ü hayatını kaybederken geriye kalan 2′ si gözetim altında tutuluyor. Vakalardan 3 tanesi labaratuvar ortamın da onaylanırken diğer üçü onaylanmamış ve salgının çok daha fazla kişiye bulaştığı düşünülüyor.

Yeni Ebola:

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu, insanların yüzleştiği tek sağlık sorununun COVID-19 olmadığının bir göstergesi. Dikkatimizi salgın üzerinde yoğunlaştırsak da DSÖ, diğer sağlık sorunlarını da gözlemlemeye ve cevap vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

1976 yılından beri Kongo Cumhuriyeti 11. ebola salgınını yaşıyor. Aynı zaman da dünyanın en büyük kızamık salgınına da Kongo Cumhuriyeti ev sahipliği yapmıştı.

DSÖ Afrika Bölgesel Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, “Oldukça zor bir zamandayken yaşanıyor ancak DSÖ, salgınla başa çıkabilme konusunda kapasiteyi yükseltmek için son iki yıldır sağlık yetkilileriyle, Africa CDC (hastalık kontrol ve önleme merkezi) ile ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyor. DSÖ, bölgesel önderliğini sağlamlaştırmak ve verilen tepkinin hızlandırılmasını desteklemek için bir takım göndermeyi planlıyor” dedi.

Ülke de ki sağlık bilançoları şu şekilde

31 Mayıs 2020 itibarıyla 3.195 raporlanmış vaka, 72 ölüm
2019’dan bu yana 369.520 vaka, raporlanan 6.779 ölüm
Ebola salgını: 3.463 vaka, 2.280 ölüm. 1 Ağustos 2018’de tanımlandı. Salgın; Kuzey Kivu, Güney Kivu ve Ituri bölgelerinde devam ediyor.
Ebola salgını: 54 vaka, 33 ölüm. Mbandaka bölgesinde 8 Mayıs 2018’de başladı, 24 Temmuz 2018’de sonlandı.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir